Povijest svjetskog LARP-a
- 11.01.08.
- Autor: midria
- Hitovi: 6579

Prva LARP grupa bila je Dagorhir, koju je 1977. g. u Washingtonu osnovao Bryan Weise sa svojim prijateljima, zaluđenima "Gospodarom prstenova". Kasnije je IFGS (International Fantasy Gaming Society) na temelju D&D-a osmislio sustav borbe u stvarnom vremenu. Na Cambridgeu je grupa studenata osnovala grupu Assassins' Guid te su se dječjim pištoljima "natjeravali" po Sveučilištu, a ta se vrlo zanimljiva igra proširila i na druga sveučilišta. Bila je toliko popularna da su prema njoj snimljena čak dva filma (The Assassination Game i Gotcha). Godine 1988. osnovan je NERO International, jedna od najraširenijih grupa u Americi. Amtgard grupa osnovana je u siječnju 1983. g. u Texasu.
U Ujedinjenom Kraljevstvu Treasure Trap se smatra njihovim prvim LARP-om, stvorenim 1982. g. Kroz nekoliko je godina prestao s radom i iz njega su nastale mnoge manje grupe. Grupa Fools and Heroes jedna je od najraširenijih. I ovdje su nastajale grupe na sveučilištima. Među onima koje su željeli nešto veće i bolje je Heroquest, čiji su događaji nekad trajali između 7 i 11 dana. Godine 1986. počinju se izrađivati oružja od lateksa. Veliki događaj Fools and Heroesa, Summerfest, 1990. g. okupio je više od stotinu sudionika te time stvorio posebnu vrstu LARP-a, tzv. "fest" LRP koji se vrtio oko velikih bitaka i različitih situacija. Na temelju toga, od 1992. g. Lorien Trust godišnje organizira The Gathering, koji

U Rusiji se LARP pojavio 1980. g. Oni su također bili (a neki su još uvijek) ludi za Tolkienom i većina ih je održavala LARP na temelju njegovog svijeta. Godine 1989., Tolkienovi fanovi, obučeni u fantasy kostime, došli su na tradicionalno prikazivanje povijesne bitke kod Borodina, na temelju koje je u kolovozu sljedeće godine napravljen LARP pod simboličnim imenom: Nacionalne hobitske igre.
Daleko na sjeveru Europe, tzv. nordijski LARP, prvi je put organizirala grupa Gyllene Hjorten, a organizira ga još i danas. Sljedećih nekoliko godina LARP se proširio i po drugim nordijskim zemljama. Knutepunkt konferencija, prvi put održana 1997. g., najviše pažnje posvećuje "roleplayingu" kao umjetnosti, zajedno s ostalim konferencijama poput Knudepunkta, Solmukohta itd.
Assassin-style LARP igrao se i na Novom Zelandu od 1981. g., ali usporedno s njim i fantasy LARP. On također podržava raznolik LARP, od vampira, znanstvene fantastike, srednjovjekovnog fantasyja i ostalih oblika. Novozelanđani jako puno pažnje posvećuju svom "roleplayingu", popularnosti i izgledu. Zahvaljujući Weta Workshopu i drugim profesionalnim timovima za specijalne efekte, njihov LARP često živne uz koju «pravu» munju i ostale blagodati specijalnih efekata.

Japan, Češka, Kina, Francuska, Izrael i još mnoge druge države imaju već dugu tradiciju larpanja ili ju tek sada grade. Činjenica je da je prije svega vrlo važan pokretač cijele te priče o LARP-u bila želja za još jednom dimenzijom uživanja u fantaziji. Nove se vrste LARP-a pojavljuju, neke i odumiru, no čini se da će fantasy LARP opstati još jako, jako dugo. Trend stvaranja LARP saveza, izdavanja časopisa pa čak i dodjeljivanje nagrada za najboljeg barda ili barbara možda jednom pokuca i na naša vrata.
Iz kategorije
10 najznačajnijih pen and paper RPG-ova proteklog desetljeća
Top 5 pen and paper RPG naslova 2010.
Najava: Osmo izdanje Warhammer: The Game of Fantasy Battles
Top 10 board i card game naslova 2009.
Top 10 pen and paper RPG naslova 2009.
Najava: Nova inkarnacija WFRP-a
Top 10 pen and paper RPG naslova 2008.
Top 10 pen and paper RPG naslova 2007.
Slični članci
Galerija
Kliknite na strip za čitanje! Ako želite pogledati starije brojeve posjetite arhivu.