Umjetna inteligencija u CeKaTe-u
- 13.12.10.
- Autor: ns1
- Hitovi: 3293
Večeras je u CeKaTe-u u Zagrebu održano zadnje predavanje za ovu godinu iz područja bioetike s temom Umjetna inteligencija. Predavači Danijel Tomašić i Zdravko Popović su nam ukratko predstavili pojam "umjetne inteligencije" te postavili niz zanimljivih pitanja s kojima bi se čovječanstvo moglo susresti ukoliko dođe do razvoja ovakve... tehnologije?
Danijel Tomašić je tribinu otvorio s objašnjenjem umjetne inteligencije te nam objasnio kako se dijeli na slabu i jaku.
Slaba umjetna inteligencija je ona koja je danas primjenjena u raznim oblicima, od kompjuterskih igrica, do jednostavnijih strojeva i programa u raznim djeltanostima. To su sustavi koji samo daju privid inteligencije i zapravo su samo kompleksni programi.
Jaka umjetna inteligencija je ona koja se najčešće koristi u znanstvenoj fantastici. To je sustav koji se sam razvija i uči, prilagođava uvjetima i zaista jest inteligentan. On bi mislio za sebe, imao percepciju okoline, vlastite motive, ciljeve i slično. Međutim on je još uvijek teorija.
Mnogi smatraju kako ovakav sustav nikada neće biti moguće napraviti jer jednostavno ne poznajemo dovoljno niti o mozgu niti o životu kako bismo sa sigurnošću mogli reći da će tako nešto jednog dana postojati. Međutim, isto ako računala jednog dana kažu kako ona misle, mi nećemo moći utvrditi da li lažu ili ne.Zdravko Popović nam je predstavio dva zanimljiva slučaja:
1) U SAD-u je izdan sudski nalog za privođenje računala na ispitivanje. Radilo se o slučaju kada je haker uspio "iskoristiti" računalo za kriminalne radnje.
2) Piloti aviona su optuženi za nemar jer nisu kontrole aviona prepustili autopilotu. To je prvi puta da je prosudba računala stavljena ispred prosudbe čovjeka.
Umjetna inteligencija samo kao pojam za sobom povlači mnoga pitanja. A što bi se dogodilo kad bi ona zaista ušla u naše živote? I to ne samo kod jake već i kod slabe umjetne inteligencije. Možemo li njoj pripisati moralnu odgvornost, možemo li je prihvatiti kao dio društva ili ćemo stvoriti novi robovlasnički sustav? I kakva bi ona uopće bila? Prijateljska ili neprijateljska? A kad bismo još ušli u duhovne sfere tu bi nastao kaos.
Svatko od nas može ponuditi neke odgovore na neka pitanja, ali i dalje to ne znači da su ta pitanja odgovorena i riješena. Hoće li se odgovori potražiti kod Asimova ili Hawkinga, ili će se o njima filozofirati unedogled znat ćemo kada dođemo na prag samog razvoja umjetne inteligencije. Nadajmo se kako neće biti prekasno.
Iz kategorije
Renesansni festival u Koprivnici 2011
Sanja Lovrenčić na Park in Zagrebu
Ognjeni Mač - Gozba na Banovom Brijegu
Genetika, neuroznanost i kiborgizacija u CeKaTe-u
II. Topor Masters Invitational 2010.
III. viteški turnir za ruku kneginje Ružice - Orahovica 2010.
Svečano otvorenje 486. Krčkog sajma
Izvještaj: Gornja Stubica 2010.
Izvještaj međunarodnog turnira u Sv. Heleni 2010.
Izvještaj Gupčeve bune (14.02.2010.)
Festival vitezova, glagoljaša, dvorskih luda i komedijaša - Krk 2009.
Slični članci
Galerija
Kliknite na strip za čitanje! Ako želite pogledati starije brojeve posjetite arhivu.
10 Popularnih
Prijatelji
-
Tale of Two Hoarders: Everchosen (a.k.a. dio drugi)
-
IKEA Mašta može svašta – Glasaj za Udrugu Igranje
-
Intervju s Mirkom Bojčićem
-
Catan – Europsko prvenstvo 2019
-
Idemo na 12. Dan društvenih igara – Petrinja
-
Pathfinder i Starfinder Organized Play
-
Mordokon 2019.
-
Održali smo prvi Hrvatski Catan Turnir 2019.
-
Catan turnir 2019
-
SkON 2019.